Od kvality vody závisí aj životnosť jednotlivých zariadení v systéme kúrenia a domových rozvodov vody. Znamená to teda, že je rozhodujúca pre životnosť Vášho kotla, ohrievača vody (bojlera), batérii a pod. Nepodceňujte jej prípravu a úpravu.

 

Fakty o kvalite našej vody.
Slovensko je hneď po Rakúsku druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Náš Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe a dokázal by zásobovať pitnou vodou viac ako 13,5 mil. obyvateľov.

Voda na Slovensku: Pitná a pitnejšia
Slovensko by vraj v budúcnosti mohlo byť „emirátom“ pitnej vody. NAŠE PODZEMNÉ ZDROJE nám môžu iné krajiny závidieť. Napriek tomu aj u nás vládne spotrebiteľský chaos. Ktorá voda je najlepšia?
Pramenitá či stolová voda nie je minerálka. Mala by to byť čo „najobyčajnejšia“ voda s prísne ohraničenými minimálnymi hodnotami minerálov. Tečie nám z vodovodných kohútikov alebo si ju môžeme kúpiť zabalenú v plastových obaloch. Hystéria okolo nezdravej vody z vodovodu spojená s reklamnými krokmi „baličov“ pitnej vody do fliaš sa skončila. Nová reklama nás presviedča, že z vodovodu predsa tečie taká istá. Ak výrobcovia dodržia všetky podmienky produkcie, mali by byť obe rovnako použiteľné. Ktorý variant je zdravší, ťažko povedať. Každému podľa chuti. Drahšia je jednoznačne tá balená.
Kým na juhu Slovenska je získavanie vody z podzemných zdrojov takmer bez problémov a bez nutnosti akéhokoľvek čistenia, na východe Slovenska je situácia zložitejšia. Tamojšie povrchové zdroje sú náročnejšie na úpravu.

Voda z vodovodu vs. balená voda
Klasický obrázok z hypermarketu. Zákazník vyberá z nákupného vozíka ťažké balenie šiestich fliaš, ukladá na pás pri pokladni a platí. Platí za vodu zabalenú v plaste. Ovplyvnený reklamami, okolím prípadne z vlastného presvedčenia volí balenú vodu v plaste pred vodovodnou vodou. Koná správne? Má zmysel kupovať balenú vodu? Je kvalitnejšia ako voda z vodovodu?
Odpoveď zaleží od toho, koho sa opýtate. Iné vám povie predstaviteľ Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a iné distribútor vodných filtrov prípadne predajca zdravých fliaš. :)
Ponúkame vám fakty a zopár odporúčaní. Názor si vytvorte sami.

Cena
Fakty:

•    1 meter kubický vody (1 m3) = 1000 litrov vody
•    priemerná cena 1000 litrov (1 m3) pitnej vody z vodovodu = 1,20 Eur
•    priemerná cena 1000 litrov balenej/minerálnej vody = 333 Eur (priemerná cena 1,5 litrovej fľaše minerálky = 0,50 Eur)
•    dospelý človek, vážiaci približne 70 kilogramov, by mal vypiť 2 - 3 litre vody denne, tj. 730 - 1095 litrov ročne

Čo z toho vyplýva:
•    ak vypijete priemerne 1 liter vody denne, ušetríte za rok pitím vodovodnej vody cca 120 Eur
•    ak vypijete priemerne 2 litre vody denne, ušetríte za rok pitím vodovodnej vody cca 240 Eur
•    ak vypijete priemerne 3 litre vody denne, ušetríte za rok pitím vodovodnej vody cca 360 Eur

Kvalita vody
Zaujímavosť:

Najpredávanejšou balenou vodou v USA je Aquafina (výrobca Pepsi) s 13-percentným trhovým podielom. Druhá v poradí je Dasani (výrobca Coca Cola) s 11-percentným trhovým podielom. Obe vody pochádzajú z komunálnych vodných zdojov; inými slovami dve najpredávanejšie značky balenej vody v USA obsahujú obyčajnú vodovodnú vodu zabalenú do plastových fliaš.
Coca Cole patrí slovenská značka balených vôd Bonaqua, Pepsi vlasntní značku vody Toma Natura...

Fakty:
Za všetko hovoria výsledky testu, ktorý vykonala na balených vodách a vodovodnej vode v Čechách česká nezisková organizácia Občanské sdružení spotřebitelů dTEST. Okrem iného sa tam dočítate aj to, že testované balené vody Sagauro (reťazec Lidl), Euroshopper (reťazec Hypernova), Toma Natura a iné obsahovali nadmerné množstvo baktérii, alebo že testovaná balená voda Bonaqua obsahovala nedovolenú cudzorodú organickú látku Benzopyrén...

 
Ekológia
Fakty:

•    na celom svete sa ročne vypije cez 200 000 000 000 litrov balenej vody
•    len 20% všetkých plastových fliaš sa zrecykluje, zvyšných 80% skončí na smetiskách, v prírode, v oceánoch ...
•    v USA 40% balených vôd pochádza z komunálnych vodných zdojov; inými slovami: až 40% balených vôd obsahuje vodovodnú vodu!

Odporúčania
•    Overte si kvalitu vašej vody z vodovodu. Ak máte vodu z verejného vodovodu, mala by byť zdravotne a hygienicky bezchybná, no častokrát o kvalite dodávky rozhoduje kvalita sietí. S požiadavkou na zistenie kvality pitnej vody sa možno obrátiť na akékoľvek akreditované laboratórium pre vyšetrenie pitnej vody. V rámci platených služieb vykonávajú odbery a vyšetrenie pitnej vody napr. Úrady verejného zdravotníctva, Výskumný ústav vodného hospodárstva, vodárenské spoločnosti a súkromné laboratóriá.
•    Ak je vaša vodovodná voda v poriadku, nechajte si ju každý rok opäť prekontrolovať. Kvalita vodného zdroja a sieti sa môže rokmi meniť.
•    Nepoužívajte na svoj obľúbený nápoj PET fľašu a už vôbec nie viackrát použitú. PET fľaše sú určené na jednorázove použitie a čím viac ju používate, tým väčšie je riziko vylúčenia zdraviu škodlivých ftalátov z plastu do tekutiny.
•    Zaobstarajte si náhradu za plastovú fľašu v podobe sklenenej alebo nerezovej fĺaše, ktoré sú ekologické a nezaťažujú životné prostredie tak ako plastové fľaše. Noste ju stále so sebou a pravidelne ju čistite.
•    Ak máte možnosť voľby, zvoľte si sklo pred plastom nielen pri nápojoch ale aj pri uskladnení potravín.
•    Je cítiť vo vašej vode z kohútika chlór? Nalejte ju do sklenenej karafy a nechajte ju nezakrytú odstáť v chladničke na niekoľko hodín. Chlór z vody postupne vypŕcha.
•    Ak sa aj napriek všetkému nechcete vzdať svojej obľúbenej značky balenej vody alebo minerálky, dajte radšej prednosť sklenenej fľaši. Niektorí výrobcovia dodávajú svoju vodu aj v sklenených fľašiach.
•    Používajte sedliacky rozum. Pite radšej vodu z rôznych zdrojov, ako len jeden druh. Dajte si občas minerálku, inokedy vodovodnú vodu, niekedy si ju môžete aj prefiltrovať. Nezabúdajte, všetkého veľa škodí. Na zdravie!